يكشنبه 06 فروردین ماه 1402
   
Module Border Module Border
  شرح خبر 
1401/12/19

سال ۱۴۰۲ سال آغاز تغییرات و اصلاحات در صندوق بازنشستگی کشوری خواهد بود


فاصله شدید منابع تامین کننده صندوق بازنشستگی با استانداردها/ کاهش منابع درآمدی صندوق از محل کسورپردازی شاغلین و فعالیت‌های اقتصادی

 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری تاکید کرد: بخش بزرگی از منابع درآمدی صندوق‌های بازنشستگی در دنیا از محل کسورپردازی شاغلین و فعالیت‌های اقتصادی تامین می‌شود که امروز این منابع درآمدی برای صندوق بازنشستگی، خود به یک چالش بزرگ بدل شده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل صندوق بازنشستگی کشوری،  “نعمت‌الله ترکی” در گردهمایی مدیران ستادی و استانی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه “همه ما وظیفه بزرگ و خطیری قبول کردیم تا به عزیزانی خدمت کنیم که بهترین روزهای عمر خود را برای توسعه و آبادانی ایران اسلامی سپری کردند” گفت: این بزرگواران امروز انتظاری جز خدمت رسانی مناسب و در خور شأن و منزلتشان ندارند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، خدمت به بازنشستگان را تنها فلسفه وجودی این صندوق عنوان کرد و افزوددرپی چرخش‌های مدیریتی متعدد و قوانین وضع شده، ناترازی بزرگی ایجاد شده که تامین منابع و مصارف را برهم زده که این ناترازی یکی از چالش‌های اساسی صندوق بازنشستگی کشوری و سایر صندوق‌های بازنشستگی است.

ترکی با تاکید بر اینکه “منابع و تأمین آن برعهده دولت نیست، اما امروز بیش از ۹۲درصد منابع را دولت تامین می‌کند” گفت: در واقع شرایط امروز به نوعی وابستگی کامل صندوق به منابع دولت است و این البته دیگر کمک نیست که مقطعی باشد و تمام شود بلکه به یک رویه تبدیل شده است.

ترکی یادآور شدمنابع کسور شاغلین در دنیا یکی از منابع مهم پایداری صندوق‌ها به‌شمار می‌رود و اتفاقا بیشترین تامین منابع از همین محل انجام می‌شود، اما متاسفانه در صندوق کشوری شرایط به‌گونه‌ای پیش رفته است که جمعیت شاغل به بازنشسته اصلا همخوانی ندارد و کمتر از یک شاغل، شش بازنشسته را پوشش می‌دهد که این وضعیت نه یک چالش که یک بحران است.

وی اظهارداشت: قوانین و مقررات باید شکل بگیرد و به‌گونه‌ای اصلاح شود تا طی دهه های آینده همراه با یک برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی تراز مثبت پس سال ها ناترازی، شکل بگیرد.

ترکی تاکید کرد: ما این کار را از ابتدای سال ۱۴۰۲ در قالب یک برنامه جامع شروع می کنیم و هم در قالب برنامه هفتم و هم سایر قوانین آن را پیگیری خواهیم کرد تا اصلاحات ساختاری و قوانین و مقررات اتفاق افتد.

او سومین منبع درآمدی صندوق بازنشستگی را فعالیت‌های حوزه اقتصادی عنوان و بیان کرداین حوزه فقط باهدف تامین منابع مالی برای خدمت رسانی هرچه بیشتر و بهتر به جامعه هدف ایجاد شده است. اگر هر منبعی در راستای خدمت به بازنشستگان قرار نگیرد، نشان دهنده بی برنامگی است.

ترکی ادامه داد: باید بخش عمده درآمدهای ما از این حوزه تامین شود که اکنون متاسفانه کمتر از ۵درصد نقش آفرینی دارد که مسائل این حوزه، خودش یکی از چالش‌های اصلی برای مدیریت صندوق است.

وی با بیان اینکه “نمی‌توان تنها نشست و نگاه کرد، بلکه باید برنامه‌ریزی برای آینده انجام دهیم و راهکارهایی ارائه کنیم که این مشکل حل شود” گفتمشکل دیگر ما تعدد قوانین است که معتقدم به دلیل عدم ارائه تصویر درست از حال و آینده صندوق ایجاد شده و سبب شده قوانین و مقرراتی ابلاغ شود که یا اجرا نمی‌شود و یا در صندوق اصلا قابلیت اجرا ندارد و به همین دلیل باید تلاش کنیم تا در این زمینه بازنگری شود که در برنامه هفتم این موضوع دیده شده است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به سفر خود به ۱۰ استان کشور در ۱۰۰ روز اخیر اشاره کرد و گفت: در این سفرها، شرایط استان و ظرفیت‌های موجود  بررسی شده و الان باید در پایان سال به جمع بندی برسیم که برای ادامه چه کنیم تا تکرار مکررات سالهای گذشته نباشد و از ابتدای ۱۴۰۲ اصلاحات و تغییراتی انجام دهیم که مشکلات را کاهش دهیم و برای سال آینده با رویکرد تازه و اصلاحی برای خدمت به بازنشستگان گام برداریم.

منبع خبر: صندوق بازنشستگی کشوری

 

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
Module Border Module Border
ورود |عضويت
  نظرسنجي  
 
نظرشمادر باره سایت کانون چیست؟

 

تعداد جوابها : 15382

عالی : 98%
خوب : 1%
متوسط : 0%
ضعیف : 1%

  ارسال  
  كاربران برخط  
 
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 11
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 11

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 1009314
Visitors بازديد هاي امروز: 52
Visitors بازديد هاي ديروز: 609

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1402/01/06 کانون بازنشستگان جهاد سازندگی شعبه اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا