شنبه 13 آذر ماه 1400
   
Module Border Module Border
  شرح خبر 
1400/07/27

آمار سالمندی در ایران تا ۲۰ سال آینده ۲ برابر می‌شود


رئیس انجمن علمی طب سالمندان با تشریح آخرین وضعیت سالمندی در ایران گفت: ...

 

رئیس انجمن علمی طب سالمندان با تشریح آخرین وضعیت سالمندی در ایران گفت: در حال حاضرحدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند که نسبت به ۴۰ سال قبل ۲ برابر شده است؛ این درحالی است که ۲ برابر شدن جمعیت سالمندی بعدی، یعنی از ۱۰ به ۲۰ درصد فقط ۲۰ سال طول خواهد کشید.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، دکتر احمد دلبری در گفت و گو با سایت رکنا با اعلام این مطلب اظهار داشت: این سرعت افزایش جمعیت سالمندی در کشور در حالی است که ما زیرساخت لازم برای دوبرابر شدن جمعیت سالمندی را در اختیار نداریم. در دنیا و کشورهای توسعه یافته دوبرابر شدن جمعیت سالمندی حدود ۱۰۰سال طول می کشد.

دلبری با اشاره به اینکه امروز در کشورمان ۸۰هزار سالمند مجرد داریم گفت: این تعداد افرادی هستند که تاکنون اصلا ازدواج نکرده و مجرد باقی مانده‌اند. این درحالی است که براساس تخمین جمعیت شناسان، در آینده نزدیک کشورمان با حدود ۲.۶ تا ۳میلیون سالمند مجرد روبرو خواهد شد.

وی یکی از مشکلات کشورمان در حوزه سالمندی را پدیده سالمندآزاری عنوان کرد و افزود: این پدیده ای است که وجود دارد و آمار آن هم کم نیست و خانواده، جامعه و حتی سازمان ها در این موضوع سهیم هستند.

رئیس انجمن علمی طب سالمندان از دولت سیزدهم خواست تا به سالمندان و مساله سالمندی در کشور توجه بیشتر و ویژه ای داشته باشد و تصریح کرد: امروز در دنیا «سالمندی» یک فرصت در حوزه های مختلف از جمله گردشگری و ایجاد اشتغال است.

دلبری با بیان اینکه اکنون در کشورمان نرخ تعداد تخت آسایشگاهی به نسبت کشورهای توسعه یافته بسیار پایین است، اظهار داشت: بهتر است پیش از اینکه سالمندان به آسایشگاه سپرده شوند از سرویس ها و مراکز خدماتی دیگری که وجود دارد مثل مراکز روزانه سالمندان، خدمات مراقبت در منزل و شهرک‌های سالمندی استفاده شود و این نوع خدمات نسبت به آسایشگاه اولویت دارد.

 

استفاده از اين خبر بدون ذكر منبع ممنوع است
نظرات شما
افزودن نظر شما
ارسال نظر
بازگشت
Module Border Module Border
ورود |عضويت
  نظرسنجي  
 
نظرشمادر باره سایت کانون چیست؟

 

تعداد جوابها : 13543

عالی : 98%
خوب : 1%
متوسط : 0%
ضعیف : 1%

  ارسال  
  كاربران برخط  
 
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 33
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 33

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 782366
Visitors بازديد هاي امروز: 226
Visitors بازديد هاي ديروز: 248

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/09/13 کانون بازنشستگان جهاد سازندگی شعبه اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا